Europski tjedan - Dan Europe

U cijeloj Europi se obilježava Dan Europe

pa smo ga tako danas 9.svibnja i mi u našoj školi obilježili.

9. SVIBNJA- DAN EUROPE

Sve je počelo 1951. sa Schumannovom deklaracijom. Dan Europe obilježava se 9.svibnja svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman, tadašnji ministar vanjskih poslova Francuske predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik. Ovaj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija.

Danas se deveti svibnja, uz himnu i zastavu, uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije u Milanu 1985. godine donio je odluku kojom se 9. svibnja svake godine obilježava kao "Dan Europe".

Dan Europe je prilika za aktivnosti i festivale koji Europu približavaju njenim građanima. Za posjetioce su tog dana sve institucije Europske unije otvorene. Slogan pratećih akcija svake godine određuje zemlja koja je u tom periodu predsjedavajuća Europske unije.

Dan Europe obilježava se i u Hrvatskoj, na način da se tjedan u koji pada 9. svibnja obilježava kao Europski tjedan.

Mi smo Dan Europe označili tako da su učenici pod odmorima slušali popularnu njemačku glazbu (Tokio Hotel, Die Ärzte, Die Söhne Mannheims, Xavier Naidoo, Wise Guys, Torpedo Boyz, Seeed). Cilj je bio da se djeci približi ta glazba budući da se na radiju i na televiziji nikada ne mogu čuti njemačke pjesme. Na satu njemačkog jezika učenici su također pjevali  pjesme koje smo prije obradili na satovima. Tako su i na satu engleskog jezika pjevali obrađene engleske pjesme. Pogledali smo i  kratak film „Italians – germans“ u kojem se opisuju Nijemci i Talijani. Razgovarali smo o tome kako nastaju predrasude o pojedinim narodima. Predrasude su unaprijed donesen sud ili mišljenje o nečemu što se ne poznaje niti se temeljito i kritički proučilo,  odnosno prije iskustva.

Učenici 6. razreda izradili su plakat sa zastavama i nazivima zemalja članica Europske Unije. Učenici 4. razreda su trebali nacrtati svoje viđenje Hrvatske unutar Europske Unije. Na tu temu su nastali zanimljivi crteži koji su izloženi u holu škole.

Alexandra Krklec, prof.

objavio: Administrator   datum: 9. 5. 2012.

Europski tjedan - Dan Europe

U cijeloj Europi se obilježava Dan Europe

pa smo ga tako danas 9.svibnja i mi u našoj školi obilježili.

9. SVIBNJA- DAN EUROPE

Alexandra Krklec, prof.

objavio: Administrator   datum: 9. 5. 2012.