„Mi smo djeca ove Zemlje“

U našoj školi je proteklog tjedna ponovno bilo puno znanja i veselja. U ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine, su OŠ Gornje Jesenje posjetili učenici i učitelji Osnovne škole Johann-Hoffmann-Platz iz Beča u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom „Mi smo djeca ove Zemlje“.  Učitelji i učenici su u Gornjem Jesenju ostali do petka, 7. lipnja 2024. godine, a to je ujedno i druga mobilnost učitelja i učenika u Hrvatsku. U projektu sudjeluju učenici 4. razreda osnovne škole iz Beča i učenici 5. i 6. razreda Osnovne škole Gornje Jesenje. Članovi Erasmus skupine su ravnatelj Škole Radovan Cesarec, učiteljica njemačkog jezika Alexandra Krklec, vjeroučitelj Danijel Mežnarić, učiteljica glazbene kulture Anita Habjanec, pedagoginja Marija Šimag, učiteljica kemije Marina Puljko Kulfa i učiteljica tjelesne i zdravstvene kulture Maja Gregurić.

Naši učenici su u ponedjeljak u školi pripremili prikladan doček i kratki program te smo svi zajedno krenuli prema lovačkom domu „Kuna“ u Cerju Jesenjskom. Kod lovačkog doma su nas dočekali lovci, koji su nam pokazali hranilište za divlje svinje, način na koji se brinu za šumske životinje, a imali smo i sreće uživo vidjeti divlju svinju koja je nekoliko puta pretrčala ispred nas. Sljedeća aktivnost je bila isplanirana u Radoboju, gdje smo posjetili muzej „Radboa“. Po završetku razgledavanja muzeja, učenici su naučili kako pravilno brinuti o kukcima te izraditi svoj hotel za kukce. Jedan izrađeni hotel su učenici iz Beča odnijeli sa sobom da ga postave u blizini škole, a drugi su naši učenici donijeli u školu kako bi ga postavili u školski vrt. Dan smo završili zajedničkim druženjem kod planinarskog doma u Radoboju gdje su naši gosti bili smješteni. U utorak ujutro smo autobusom krenuli prema otoku Krku. Putem smo otišli u posjet u OŠ Kraljevica kako bismo predstavili svoj projekt, ispričali im na koji način pravilno razdvajamo otpad te saznamo kako to oni rade. Nakon razmjene iskustava i pregršti novih informacija, otpjevali smo im himnu svojeg projekta te je svaki učenik dobio medalju kao pravi prijatelj prirode i okoliša! Iz Kraljevice smo nastavili put na Krk, gdje smo u gradu Krku posjetili Tropski akvarij i Akvarij terarij. Očarala nas je raznolikost mora, morskog dna, riba i školjaka koje smo imali prilike vidjeti. Posjet gradu Krku ne bi bio potpun bez šetnje gradom i razgledavanja predivne gradske jezgre. U Baškoj smo prošetali plažom, isprobali morsku vodu i uzeli uzorak vode za planiranu analizu idućeg dana. Potom smo stali na Jurandvoru i posjetili Crkvu sv. Lucije te obnovili svoje znanje o Bašćanskoj ploči. Za kraj drugog dana, puni dojmova smjestili smo se u Hotel Delfin u Omišlju na otoku Krku. Treći dan je počeo vožnjom trajektom s otoka Krka na otok Cres te posjetom Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove u Belom na otoku Cresu. Osim što smo naučili sve o tome gdje bjeloglavi supovi obitavaju, čime se hrane i zašto su zaštićeni, vidjeli smo i dva bjeloglava supa koja su u Centru na oporavku. Uslijedio je posjet Muzeju Apoksiomena u Malom Lošinju. Uživali smo u razgledavanju vrlo kreativnog muzeja i priči otkrivanja kipa Apoksiomena u Lošinju. Treći dan smo u planu imali još jednu aktivnost, radionicu analize kvalitete morske vode, pa smo se žurili vratiti u Omišalj do hotela. Radionicu je vodila naša učiteljica kemije Marina Puljko Kulfa. Učenici su vješto pomagali i pažljivo slušali i slijedili upute učiteljice. Mjerili smo pH vode, njezinu temperaturu i nitrite. Usporedili smo uzorke morske vode iz Baške i Omišlja te sretni zaključili da je more čisto i sigurno za kupanje. Četvrti dan smo ujutro krenuli iz Omišlja te stali u Zagrebu. Razgledali smo Gornji grad pod stručnim vodstvom, a sve je vješto, kao i kod svih posjeta, na njemački jezik prevodila naša učiteljica njemačkog jezika, Alexandra Krklec. Prije povratka u naše Zagorje, posjetili smo i Zoološki vrt i park Maksimir. Umorni i puni dojmova vratili smo se kućama. Petak je ujedno bio i zadnji dan našeg druženja te oproštaj od naših prijatelja iz Beča. Ovaj put su za oproštaj oni za nas pripremili tradicionalni austrijski ples za koji smo ih nagradili jednim velikim pljeskom.

Ova mobilnost bila je ispunjena mnogim aktivnostima, putovanjima autobusom i trajektom, no da možemo, sve bismo ponovili jer smo mnogo toga naučili i pritom se odlično zabavili! Prepuni novog znanja i s pregrštom dojmova vraćamo se u školu i nestrpljivo iščekujemo odlazak na drugu mobilnost k našim prijateljima u Beč.

pedagoginja Marija

objavio: Marija Šimag   datum: 20. 6. 2024.

„Mi smo djeca ove Zemlje“

pedagoginja Marija

objavio: Marija Šimag   datum: 20. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »