Halloween - 31.10.2010

28.10.2010. u sklopu nastave engleskog jezika učenici 4. i 5. razreda obrađivali su običaje zemalja engleskog govornog područja i pri tome se zadržali na aktualnom događaju Halloween-u.

Evo što su nam učenici ispričali i objasnili o Halloween-u.

Noć vještica ili Halloween je noć uoči Svih svetih, a zapravo je skraćenica od "All Hallow's Eve" ili "Hallow Eve" (Sveta večer, noć uoči Svih svetih), slavi se prije svega u Irskoj, SAD-u, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu, a odgovara katolčičkom blagdanu Svih svetih. U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16.stoljeću postala popularna za dubljenje najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta.

Učenici su proučili Legendu o Jack-o'-lanternu iz koje dolazi običaj dubljenja buča, odnosno bundeva. Legenda slijedi:

To je irska legenda o kovaču Jacku, poznatom po njegovoj domišljatosti ali i škrtosti. Jedna od priča govori kako je prevario vraga tako što je vragu ponudio dušu u zamjenu za piće i nakon što se vrag pretvorio u novčić kako bi platio piće, Jack ga je brzo stavio u džep u kojem je bio križ, zbog kojeg se vrag više nije mogao vratiti u svoj oblik. Tek nakon što je Jacku obećao da neće tražiti njegovu dušu još deset godina, Jack ga je izvadio iz džepa. Nakon deset godina opet je prevario vraga tako što ga je zamolio da mu vrag doda jabuku sa stabla, ali je na kori stabla brzo nacrtao križ, tako da ga vrag ponovno nije mogao dohvatiti. Kada je Jack umro, nije bio primljen zbog svog griješnog života u Raj, a na vratima Pakla dočekao ga je vrag i poslao natrag u mrak, a da ga se rješi dao mu je žeravicu ugljena. Jack je u džepu imao repu, koju je izdubio, stavio u nju žeravicu i otada Jack, koji nikada nije pronašao put kući luta mrakom noseći izdubljenu repu u ruci. Tako je Jack O'Lantern (Jack Fenjer) postao simbol duše koja je prokleta i koja luta između svjetova.

Nakon sata engleskog jezika učenici od 4.-8.. razreda su izložili svoje izdubljene buče u predvorju škole gdje je nakon toga bilo proglašenje najmanje, najsmješnije, najveće i najstrašnije buče.  Akciji

objavio: Administrator   datum: 29. 10. 2010.

Halloween - 31.10.2010

Evo što su nam učenici ispričali i objasnili o Halloween-u.

objavio: Administrator   datum: 29. 10. 2010.