Provedba programa praćenja stanja ugroženih vrsta ptica gnjezdarica KZŽ

U našoj školi održana je posljednja radionica projekta „ Uspostava programa praćenja stanja ugroženih vrsta ptica gnjezdarica poljoprivrednih staništa i piljaka i lastavica na području Krapinsko – zagorske županije“ u organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije, u suradnji sa Hrvatskim ornitološkim društvom iz Zagreba

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko – zagorske županije, u suradnji sa Hrvatskim ornitološkim društvom iz Zagreba, kontinuirano provodi projekt „ Uspostava programa praćenja stanja ugroženih vrsta ptica gnjezdarica poljoprivrednih staništa i piljaka i lastavica na području Krapinsko – zagorske županije“ u sklopu kojeg je izdan i novi priručnik „Ugrožene ptičje vrste Krapinsko – zagorske županije“.

Radionica je održana s ciljem edukacije školske populacije a vezano uz problematiku ugroženosti ptičjeg svijeta na području naše Županije te njihovog aktivnog uključivanja u zaštitu prirode.

Dosad su održane 3 edukativno- terenske radionice u koje su se uključile  sve  zainteresirane osnovne škole Krapinsko – zagorske županije.

Prva radionica održana je u utorak 4. svibnja 2010. u Zlatar Bistrici, a zatim u Zelenjaku (6.05.), Humu na Sutli (11.05.) i evo posljednja radionica kod nas u Gornjem Jesenju (13.05.).

Radionica se sastojala od uvodne prezentacije u učionici sa učenicima  7. razreda osnovnih škola, pod vodstvom predavača iz Hrvatskog ornitološkog društva Damira Kršića, dipl.ing. Prezentacija je bila vrlo zanimljiva, a učenike je posebno oduševio predavač.

Nažalost zbog vrlo loših vremenski prilika terenski dio radionice u trajanju od 3 školska sata  održan je u učionici. Iako nismo bili na terenu, promatrajući teleskopom, dalekozorima i golim okom u blizini škole opazili smo aktivna i neaktivna gnijezda, ali i nekoliko piljaka, lastavica i sjenica.

Priprema teleskopa

Promatranje aktivnog gnijezda pomoću teleskopa

Promatranje ptica pomoću dalekozora

Prepoznavanje ptica po karakterističnom pjevu i glasanju

Nadamo se da će učenici primijeniti stečena znanja i nastaviti pronalaziti gnijezda ugroženih ptica gnjezdarica u svojem okružju.

Naša ravnateljica i ravnatelj JU ZUZPV Ivan Ištok

Ptičeki iz OŠ Gornje Jesenje i Dijana Klasić, dipl.ing

Grupna fotografija svih sudionika 4.radionice

Vidimo se na završnoj radionici na kojoj će biti prezentirani rezultati Projekta, što se planira za rujan 2010. godine.

objavio: Erika Tušek Vrhovec   datum: 13. 5. 2010.

Provedba programa praćenja stanja ugroženih vrsta ptica gnjezdarica KZŽ

Priprema teleskopa

Promatranje aktivnog gnijezda pomoću teleskopa

Promatranje ptica pomoću dalekozora

Prepoznavanje ptica po karakterističnom pjevu i glasanju

Naša ravnateljica i ravnatelj JU ZUZPV Ivan Ištok

Ptičeki iz OŠ Gornje Jesenje i Dijana Klasić, dipl.ing

Grupna fotografija svih sudionika 4.radionice

objavio: Erika Tušek Vrhovec   datum: 13. 5. 2010.