Terenska nastava PMF Zagreb

Učenici naše škole od 5.-8.razreda 15.04.2016. posjetili su Prirodoslovno matematički fakultet koji ove godine obilježava 140 godina prirodoslovlja i matematike na Sveučilištu u Zagrebu kao i 70 godina PMF-a.

Učenici 7.i 8.razreda posjetili su Geofizički odsjek na kojem su prisustvovali predavanju dr.G.Verbanac o magnetskom polju Zemlje i ostalih planeta Sunčevog sustava. Zatim su obišli prostorije A.Mohorovičića, upoznali se s njegovim radom i djelom. Studenti su izveli demonstracijske pokuse kako nastaje bura i kako nastaje tsunami, a poznati meteorolog sa RTL-a Dražen Vikić-Topić upoznao ih je sa osnovnim meteorološkim mjerenjima koje su osnova za izradu prognoze vremena. Zatim su krenuli na Fizički odsjek, gdje su u radionici izrađivali spektrometar, vidjeli Teslinu zavojnicu, doživjeli plazmu. Posebno su bili zanimljivi pokusi sa Rubensovom cijevi, levitirajućim magnetima te sviranje na laserskoj harfi. Nakon toga učenici su bili na Kemijskom odsjeku. Tamo su prošli kroz laboratorije koji su bili organizirani kao mali grad. Prošli su kroz Toplu-hladnu aleju te agregacijski puteljak. Zatim su nastavili obilaziti Ulice plinova, mirisa i okusa, Ulice kristala i metala, Ulicu otrova i lijekova te Svakodnevni sokak. Na kraju su prisustvovali pirotehničkim eksperimentima ispred Kemijskog odsjeka.

Učenici 5. i 6. razreda posjetili su Matematički odsjek. Prošli su kroz interaktivnu matematičku izložbu. Kroz desetak tematski povezanih dvorana uživali su u velikom broju zanimljivih matematičkih pokusa, demonstracija i igara i matematiku doživjeli na sasvim drugačiji način. Učenici su bili oduševljeni Sobom s geometrijom, Matematičkom igraonicom, proučavali su japansko množenje brojeva te vidjeli povezanost matematike i umjetnosti. Nakon toga krenuli su na Biološki odsjek na kojem su sudjelovali u radionicama Posebno upečatljiva radionica bila im je Forenzika gdje su učenici morali rješavati kriminalistički slučaj i radionica Zoom zoom gdje su saznali od čega smo građeni i što se sve nalazi u nama. Uz vještu prezentaciju voditelja radionice učenicima je bio omogućeno fantastično putovanje od proteina do čovjeka. Na kraju obilaska učenici su okupirali štand s različitim biljkama, a posebno zanimljiva im je bila biljka mesožderka koju je većina učenika kupila za uspomenu.

objavio: Administrator   datum: 18. 4. 2016.