Heute ist Martinstag! - Danas je Martinje!

Tradicionalno se u našoj školi obilježava Martinje. Tako je bilo i ove godine, uz iznimku gostovanja dr. Geralda Hühnera iz Središnjice za školstvo u inozemstvu Republike Njemačke, zaduženog za Njemačku jezičnu diplomu (DSD).

Učenici su upoznali njemačke običaje za Martinje te ih usporedili s hrvatskim. U Njemačkoj djeca u predvečerje izlaze u povorku s lampionima koju predvodi konjanik te pjevaju prigodne pjesme. Vjeroučitelj Danijel Mežnarić učenike je upoznao sa životopisom Svetog Martina, biskupom grada Toursa (4.stoljeće), koji je bio toliko milosrdan da je svoj plašt podijelio s prosjakom.  Učenici uspoređivanjem kulturnih posebnosti drugih zemalja i Hrvatske uče poštivati kulturne različitosti i koristiti interkulturalni dijalog.

Učenici 4.razreda su pod vodstvom svoje učiteljica Anite Sviličić obojali staklene čaše raznobojnim motivima te su na taj način kreativno izradili lampione. Sjaj upaljenih lučica u lampionima dao je poseban ugođaj kratkom programu. Učenici su uz klavirsku pratnju učiteljice glazbene kulture Anite Habjanec otpjevali prigodnu pjesmu Komm wir wollen Laterne laufen. Nakon toga je ravnateljica škole Ljerka Malogorski- Dragoslavić svim učenicima nižih razreda podijelila bombone što je običaj u Njemačkoj za taj dan. Gosp. Hühneru izjavio je bilo drago što je prisustvovao tom prigodnom programu u toplom ozračju naše škole.

Alexandra Krklec, prof.

Impresije možete vidjeti na http://www.gerald.huehner.org/hr/gornj.htm

objavio: Administrator   datum: 11. 11. 2015.